Ratusz i rynek w Mieroszowie

Kategoria: budynki
Gmina: Mieroszów [obiekty]
Dodany przez: bt

W 1554 roku w północno – zachodniej części rynku wzniesiono niewielki drewniany ratusz. Około 1600 roku zastąpiła go na tym miejscu budowla murowana. Rynek spełniał w tym czasie funkcje użytkowe, nie zaś reprezentacyjne. W związku z rozwojem organizacji cechowej powstawały tu coraz liczniej kramy, umieszczony był pręgierz oraz kamienne cysterny z wodą. Okres Wojny trzydziestoletniej spowodował upadek miasta. Kilkakrotne pożary zniszczyły jego zabudowę. Zniszczeniu uległy min. kościół, szkoła i ratusz.


Budynek nowego Ratusza został wzniesiony w został w północnym narożu zachodniej pierzei rynkowej w stylu neorenesansowym, jako dom handlowy firmy Schmidts Wittwe und Sohne. Pod koniec XIX wieku został wykupiony przez miasto, zaczął pełnić dzisiejsze funkcje - urzędu dla mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX wieku został przebudowany w stylu eklektycznym.

Kamienica nr 27 na rynku –pochodzi z okresu prosperity miasta, w okresie po wojnie austriacko-pruskiej. Jest to jedna z najbardziej okazałych kamienic znajdujących się w rynku. Prezentuje ona łagodny barok o bogatych zdobieniach. Jest to budynek trzykondygnacyjny z arkadami o sześciu osiach. Przez I i II piętro przeciągnięto pilastry typu korynckiego. Pod gzymsem znajduje się kartusz z monogramem. Nad nim inny kartusz trzymany jest przez lwy. Na krawędzi dachu tkwią niewielkie rzeźby kamienne.

Miejscowość Mieroszów

Lokalizacja

Plac Niepodległości, 58-350, Mieroszów

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna