Pałac, niegdyś dwór obronny

Kategoria: zamki, pałace
Gmina: Marciszów [obiekty]
Dodany przez: bt

renesansowy zamek przebudowany na pałac , otoczony parkiem – w chwili obecnej trwają prace remontowe nad przebudową na ośrodek rekreacyjno- wypoczynkowy. W czasie prowadzonych prac renowacyjnych odkryte zostały freski o bardzo dużym znaczeniu kulturalno-historycznym, są to cenne malowidła z okresu renesansu i baroku. Wokół otoczonej fosą budowli zachował się park ze starodrzewem.
Pierwotnie był to renesansowy zamek otoczonym fosą, przez którą przerzucono kamienny most. W początkach XVIII w. zamek wodny gruntownie przebudowano. Kolejnej rozbudowy dokonał Fryderyk Bernard von Pritzwitz w roku 1846. Zgodnie z panującą wówczas modą założył tu park krajobrazowy. Pałac jest budowlą jednopiętrową, blokową, krytą dachem dwuspadowym z facjatą w osi głównej. Od pn.-zach. znajduje się oszklona weranda. Siedmioosiowa fasada główna ozdobiona jest pilastrami kompozytowymi. Zachował się portal ozdobny z I poł. XVIII w. wspierający balkon o fantazyjnej linii. Okna w obramowaniach z piaskowca. Boczne elewacje 4–osiowe, zaś tylną zdobią płaskie lizeny w narożach. We wnętrzu zachowały się stiukowe sklepienia, plafony fasetowe, boazerie. Powstały w I poł. XIX w. park krajobrazowy założony był na rzucie trójkąta. Otaczał go kamienny mur wsparty na cokołach, z których kilka zachowało się. Fosę i pobliski staw włączono do zespołu ogrodu paradnego. Po II wojnie światowej pałac mieścił sierociniec. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci staw i fosę zasypano oraz rozebrano kamienny most. Z dawnego parku przypałacowego pozostały skupiska ciekawej roślinności, kępy drzew, a wśród nich: stare buki, lipy drobnolistne, jodły (zielona i olbrzymia), sosny, limba. Grupa lip jest pozostałością dawnej alei biegnącej groblą fosy. Obecnie pałac jest prywatną własnością. W przyszłości ma powstać tam ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy.

 

Dolnośląskie pałace czarują swoją urodą i są odwiedzane przez wielu turystów. W powiecie kamiennogórskim nie przetrwało ich wiele. Jeden z nich, Pałac w Ciechanowicach, to kandydat na perełkę turystyczną. Położony jest  pomiędzy Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, a Górami Ołowianymi.  Pałac jest prywatną własnością. Właściciel dokłada wszelkich starań, by przywrócić mu dawny blask. Jednak największą niespodzianką tego pałacu są odkryte podczas remontu bezcenne polichromie ścian i sufitów. Malowidła te swoją rangą historyczną i artystyczną dorównują wawelskim freskom. Dlatego też w przyszłości  pałac w Ciechanowicach będzie jednym z najcenniejszych obiektów architektonicznych tych terenów.

Wiele pracy włożono w przypałacowe ogrody. Obecnie podzielono je na część włoską, francuską i angielską. I chociaż pałac nadal jest niedostępny dla zwiedzających, przypałacowe ogrody miały swoją premierę w 2017 r podczas wydarzenia Krajobraz dziedzictwa Dziedzictwo krajobrazu.

 

Miejscowość Ciechanowice

Lokalizacja

58-410, Ciechanowice, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna