Lokalny szlak konny niebieski
fot. Dorota Wrona

Ten szlak konny oznaczony jest kolorem niebieskim czyli niebieską kropką wpisaną w biały kwadrat. Ma długość około 45 km. Szlak niebieski rozciąga się pomiędzy okolicą Czadrowa, wiedzie przez Rudawy Janowickie i Wzgórza Bramy Lubawskiej. Jest odcinkiem – nitką, którą można dowolnie połączyć w dwóch miejscach z zielonym szlakiem( w Czarnym Lesie i Kruczej Dolinie) lub Sudeckim( we wsi Paczyń).

Lokalny szlak konny niebieski

Opis szlaku można rozpocząć z Czarnego Lasu rozciągającego się nad wsią Czadrów. Szlak niebieski wiedzie najpierw w kierunku północnym krótkim odcinkiem duktów leśnych, by przekroczyć ruchliwą drogę(nr367) pomiędzy Kamienną Górą a Wałbrzychem. To jedyny mało komfortowy odcinek szlaku. Należy jechać chwilę wzdłuż asfaltu, by następnie wjechać przez łąki i pastwiska w kierunku Dębrznika i Ośrodka Górskiej Turystyki Konnej i Hipoterapii „Koniewo”, gdzie konie i jeźdźcy mogą odpocząć przed dalszą drogą. „Koniewo” jest afiliowanym ośrodkiem przy PTTK. W stadninie są konie mające licencję konia turystycznego PTTK. Z Dębrznika szlak prowadzi dalej w kierunku Gór Lisich duktami leśnymi i polnymi drogami pośród łąk. Tu też jeźdźcy przekroczą mały strumyk i przez las dotrą do wsi Raszów, gdzie warto zatrzymać się by obejrzeć jeden z cenniejszych obiektów architektonicznych w regionie: mauzoleum Schaffgotschów. W niewielkim średniowiecznym kościele, który na przestrzeni wieków przebudowywany był zgodnie z nowymi architektonicznymi modami, zachowało się wiele gotyckich detali. W wyposażeniu jest też skrzydłowy ołtarz barokowy, a ambona pochodzi z I połowy XVII w. Cennymi detalami architektonicznymi są dwa portale: jeden późnogotycki, ostrołukowy, obramowany profilem uskokowym, drugi znacznie wcześniejszy (posiadał inskrypcję, dziś trudną do odczytania.) Koniecznie trzeba zobaczyć przylegającą do nawy kościoła kaplicę grobową rodziny von Schaffgotsch. To największy i jeden z najcenniejszych zespół sepulkralny na Dolnym Śląsku. Na środku znajdują się dwie tumby grobowe posiadające bogaty wystrój rzeźbiarski płyt i skrzyń. Na pierwszej postacie przedstawione są płasko z dominującymi wysokimi lwami. Wzdłuż dołu ścian wokół kaplicy umieszczonych jest 6 renesansowych płyt nagrobnych oraz 11 epitafiów. Są różnej wielkości z różnym opracowaniem postaci.

Lokalny szlak konny niebieski
fot. Dorota Wrona

Lokalny szlak konny niebieski

Klucz do kościoła można poprosić w domu obok, którego wejścia strzegą dwa lwy. Łatwo go rozpoznać.

W dolnej części wsi jest też Dom Pachnący Chlebem – miejsce, gdzie znajduje się mini skansen oraz gdzie można kupić wypiekany na miejscu żytni i razowy chleb. Wypiekany jest zgodnie ze starymi recepturami. We wsi jest również czynny sklep.

Z Raszowa drogami polnymi należy się kierować dalej w kierunku zachodnim. Trzeba przejechać przez gospodarstwo w dolinie i ponownie pod górkę wjeżdżając w las w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich. Szlakiem docieramy do Czarnowa i gospodarstwa agroturystycznego „Czartak”. Tu również można zrobić tzw. popas oraz w razie potrzeby przenocować. Warto wcześniej umówić się z właścicielami telefonicznie. Sama wieś jest niezwykle pięknie położona, a przy okazji to bardzo ciekawe pod względem kulturowym miejsce. I o ile znajdzie się czas, warta jest zwiedzania. Poniżej „Czartaka” jest miejsce do grillowania i zabawy, a znajduje się obok starego pieca do wypalania wapnia, po którym zostało już tylko gruzowisko. Można zejść do wsi szlakiem obok tego miejsca, by ku wielkiemu zdumieniu znaleźć na terenie wsi, zaskakującą małą architekturę. Od greckich bogiń, po Światowida. Ale jest jeszcze pałac Sziwy i pierwszy w Polsce, niegdyś największy ośrodek Hare Kriszna. Tu, goście są mile widziani. Pałacu Sziwy strzegą kobry, warto obejrzeć to miejsce zza płotu. Czarnów znajduje się na terenie o bardzo zróżnicowanej budowie geologicznej pełnej minerałów i ciekawych skał. Otaczają go górskie łąki bogate w cenne i niejednokrotnie chronione gatunki roślin. Miedzy innymi znaleźć tu można arnikę górską, storczyka szerokolistnego i dziewięćsiła bezłodygowego.

Lokalny szlak konny niebieski

Spod „Czartaka” szlak wiedzie na południe w kierunku wsi Leszczyniec przez Rozdroże nad Bobrzakiem. To malownicza trasa lekko opadająca w dół okrążając wzniesienie Wilkowyja (776 m) wiedzie wygodnymi duktami pomiędzy łąkami. Jadąc obrzeżami Leszczyńca, można w górnej części wsi odnaleźć odbudowany wapiennik z XVIII w. To piec do wypalania wapienia, który potem służył w budownictwie. Takich pieców w okolicy było znacznie więcej i usytuowane były tak, by łatwo było dowieźć, a potem łatwo załadować piec od góry skałą wapienną. Wieś otoczona jest lasami bukowymi, sosnowymi oraz łąkami z cennymi gatunkami roślin. Przy kościele w dolnej części wsi rośnie cis pospolity, który jest pomnikiem przyrody. Ma obwód 1,8 m.

Lokalny szlak konny niebieski

Dalej należy jechać w kierunku drogi asfaltowej nr 367 i po jej przekroczeniu szlak prowadzi dalej przez las pomiędzy wzniesieniami Suszyną (690 m) i Zieloną Skałą(677 m). Dalej po wyjechaniu z lasu, szlak wiedzie przez obszerną, pagórkowatą łąkę. Droga prowadzi do ostatnich zabudowań wsi Szarocin. Tu zobaczyć można, obok domu nr 38 relikt prawa średniowiecznego – krzyż pokutny. Krzyże tego typu stawiane były w miejscu popełnienia zbrodni i były zadość uczynieniem sprawcy dla rodziny zamordowanej osoby. Często na licu posiadają ryt narzędzia zbrodni. Dalej za wsią szlak prowadzi przez łąki by nad wsią Paczyń zetknąć się z zielonym szlakiem pieszym. Ponad wsią rozciąga się niezwykle piękny widok na Szczepanowski Grzbiet i Zalew Bukówka. Zbiornik wodny został sztucznie utworzony już w 1903 r., jako suchy zbiornik retencyjny z tamą w przełomie. Ponad 70 lat później zbiornik został powiększony i wybudowano tamę osłaniająca. Dzięki temu powstał najwyżej nad poziom morza położony zbiornik retencyjny w Polsce. We wsi Paczyń szlak niebieski przecina się z pomarańczowym głównym Szlakiem Sudeckim. Niebieski wiedzie otwartym terenem pomiędzy wzniesieniami Stankowa(822 m) i Stróżą (711 m) dalej w kierunku wsi Jarkowice. W Jarkowicach jeźdźcy pokonają most na rzece Złotna i dalej szlak prowadzi wzdłuż jej dopływu. Strumieniem Srebrnika wchodzi w Dolinę Srebrnika.  Na trasie pojawi się kolejny piec do wypalania wapienia i schronisko Srebrny Potok. Następnie szlak idzie w kierunku Niedamirowa, gdzie w górnej części wsi przebiega obok Domu Trzech Kultur „Parada”. To miejsce kultowe, gdzie właściciele domu od lat organizują warsztaty i festiwale jednocząc ze sobą trzy przygraniczne narody: Czechów, Niemców i Polaków. To miejsce warte uwagi i można się tu również zatrzymać na odpoczynek. Szlak prowadzi wzdłuż wsi, by poniżej przekroczyć rzekę Bóbr. To ważna dla regionu rzeka, która swój początek bierze w Czechach i jej niepozorny początek przecina niebieski szlak konny. Następnie szlak wiedzie ku Szczepanowskiemu Grzbietowi skrajem wsi Szczepanów i dalej w kierunku Bramy Lubawskiej – najniższemu przejściu w Sudetach. Po przekroczeniu drogi krajowej nr 5 droga kieruje się na Bramę Lubawską do Rezerwatu Kruczy Kamień, gdzie kończy się nitka niebieskiego szlaku konnego. Tu można podjąć decyzję, którędy wracać lub dokąd ruszyć dalej, bo jest to miejsce, skąd prowadzi dalej szlak zielony. Sam Rezerwat Kruczy Kamień jest niewątpliwą atrakcją turystyczną. Utworzony został dla zachowania efektownych form porfirowych skałek i cennej roślinności. Znajduje się tu Krucza Skała (681 m) i  Dolina Miłości.

Lokalny szlak konny niebieski
Dorota Wrona

Lokalny szlak konny niebieski
Dorota Wrona

 

 

tablica informacyjna