Skocznia w Lubawce

Gmina: Lubawka [obiekty]
Dodany przez: bt

Jedna z czterech normalnych skoczni w Polskie, punkt konstrukcyjny 85 m.

W 1923 r członkowie zarządu miejscowego klubu narciarskiego rozpoczęli poszukiwania odpowiedniego terenu pod skoczni narciarskiej. Musiał on wiele warunków wynikających z przepisów i zasad organizowania zawodów. Do najważniejszych należał okres zalegania pokrywy śnieżnej oraz odpowiednia długość stoku osłoniętego od silnych powiewów wiatrów. Wybrano północny stok Kruczej Skały i wiosną 1924 roku rozpoczęto prace ziemne. Gruz z wyrobiska wykorzystano do budowy pięciokilometrowego odcinka drogi z Lubawki do Chełmska Śląskiego. W listopadzie odbyła się uroczystość otwarcia obiektu, w której wzięli udział członkowie zaprzyjaźnionego klubu narciarskiego z miejscowości Žacléř. Obiekt otrzymał imię projektanta - Gilera.

Pierwszym międzynarodowym konkursem skoków było mistrzostwo powiatu kamiennogórskiego, 18 stycznia 1926 roku. Zwycięzcą był Blom Zeth z Norwegii a jego wynik czyli 39,5 metra był pierwszym rekordem skoczni. Najważniejszą imprezą, jaka odbyła się w okresie międzywojnia były mistrzostwa Dolnego Śląska (25 stycznia 1931 roku).

Skocznię wykorzystywano jako obiekt przygotowawczy do igrzysk w Garmisch-Partenkirchen w 1936 r.

W 1947 roku rekord skoczni, 52 metry, ustanowił Jan Dawidek z klubu TS Wisła Zakopane . W styczniu 1949 rozpoczęły się prace remontowe skoczni, trwające do 1950 roku. Na początku 1953 roku dla uczczenia 38. rocznicy powstania Armii Radzieckiej, na skoczni zorganizowano zawody. Wygrał je Kazimierz Nowakowski: 43,5 oraz 45 metrów. Poza konkursem pobił on rekord skoczni, osiągając odległość 52 metry.

Zainteresowanie skocznią w Lubawce czołowego polskiego skoczka, Stanisława Marusarza, doprowadziło do tego, że w 1956 roku Polski Związek Narciarski uznał te obiekty za nadające się do przeprowadzania zawodów rangi ogólnopolskiej.

W 1978 roku odbyły się na skoczni zawody w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Kolejna miała się odbyć w 1984 roku i dlatego wcześniej zapadły decyzje o modernizacji obiektu. Wysadzono w powietrze około 3,5 tysiąca metrów sześciennych skał i ziemi, dzięki czemu skocznia uzyskała punkt konstrukcyjny zlokalizowany na 85 metrze. Powstały też wtedy pomosty dla sędziów odległościowych, drewniana wieża sędziowska i nowy, kamienny próg.

Podium konkursu w 2010: Maciej Kot, Jakub Kot i Jan Ziobro

Ponadto obiekt przechodził jeszcze trzy modernizacje, w latach 1984, 1997 i 2016. Ostatnie zawody na skoczni miały miejsce w lutym 2010 roku w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych.

Na skoczni skakał dwukrotny mistrz olimpijski - Kamil Stoch i członkowie kadry Polski m.in. Maciej Kot i Klemens Murańka.

W listopadzie 2015 roku województwo dolnośląskie zostało wybrane do organizacji najbliższej zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na skoczni w Lubawce mieli się zmagać skoczkowie i kombinatorzy norwescy. Samorząd Lubawki otrzymał od władz wojewódzkich dotację, która pozwoliła na wybudowanie nowego rozbiegu, band i kosmetyczne poprawy w obrębie buli dojazdu. Zawody nie odbyły się z powodu braku śniegu, jednak modernizacja została ukończona. Uroczystego otwarcia obiektu (27 lutego 2016 r.) dokonał mistrz olimpijski Wojciech Fortuna razem z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz Polskiego Związku Narciarskiego.

Skocznia otrzymała oficjalną nazwę "Krucza Skała w Lubawce. Planowane jest wybudowanie małej skoczni oraz nazwanie jej imieniem zmarłego trenera i działacza na rzecz lubawskich skoków, Wiesława Dygonia.

W 2017 ukończono budowę wieży sędziowskiej, która ma służyć również jako obiekt widokowy.

Miejscowość Lubawka

Lokalizacja

58-420, Lubawka, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna