Rezerwat Głazy krasnoludków

Kategoria: przyroda
Gmina: gmina Kamienna Góra [obiekty]
Dodany przez: bt

Nieopodal wsi Gorzeszów znajduje się rezerwat przyrodniczy „Głazy Krasnoludków”. Został on utworzony w 1970 roku w celu zachowania cennych i interesujących form piaskowca ciosowego oraz ze względów naukowych i dydaktycznych. Rezerwat zajmuje powierzchnię 9,04 ha i tworzą go malownicze skałki, czyniąc ten zakątek wyjątkowo pięknym i atrakcyjnym turystycznie miejscem. Głazy Krasnoludków” to jednym z dwóch rezerwatów na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra, w którym ochronie podlegają elementy przyrody nieożywionej. Charakter form skalnych w rezerwacie i geologiczno-gemorfologicznie uwarunkowania ich powstania są odmienne niż w parku Narodowym Gór Stołowych. Gorzeszowski rezerwat jest więc dobrym uzupełnieniem sieci obiektów chroniących piaskowcowe skalne miasta.

Kategoria ochrony rezerwatu – ochrona częściowa.

Malownicze skałki, rozrzucone są wśród boru świerkowego w pasie o długości 1200 m i szerokości około 200m. Zostały one uformowane w ciągu milionów lat przez ciepło słońca i mróz, deszcze i wiatr w niewysokim progu utworzonym przez odsłoniętą krawędź piaskowej płyty skalnej. Ta zbudowana jest  z piaskowców wapnistych i wapieni piaszczystych (margli) zalegających na sobie warstwami o różnej odporności na erozję. W rezerwacie skały mierzą od 3 do 17 metrów wysokości i 1-20 m metrów szerokości. Występuje kilka zgrupowań skałek w formach:

  1. Baszty- duże formy wolno stojące o kształcie bryłowym, zrośnięte z podłożem tylko swoimi podstawami.
  2. Grzyby – formy złączone z podłożem wąską podstawą i trzonem rozszerzającym się ku górze, tworząc czapkę,
  3. Ambony – duże skały złączone swymi postawami z jednym z boków ze stokiem, wzniesieniem;
  4. Bloki skalne (ściany) – odsłonięte pionowe lub stromo nachylone powierzchnie skalne, o rozciągłości, ci najmniej kilku metrów, pocięte głębokimi i wąskimi szczelinami;
  5. Platformy – obszerne powierzchnie skalne i niewielkim nachyleniu, a jednej strony przechodzące w powierzchnię stokową, z pozostałych ograniczone ścianami lub progami skalnymi.

Skałki na terenie rezerwatu występują w kilku oddzielnych od siebie grupach (bastionach),w skład których wchodzą różne odmiany typologiczne. Najbardziej charakterystyczny jest zespół złożony ze ścian skalnych o wysokości od kilku do kilkunastu metrów.

Przy wejściu do rezerwatu znajduje się parking oraz miejsce piknikowe.

Legenda Gorzeszowska

O Krasnalu z gorzeszowskich Głazów Krasnoludków, który chciał się żenić.

Między Gorzeszowem, a Olszynami leżą Głazy Krasnoludków, które były zamieszkałe przez całkiem małe krasnale. Były one wysokie na miarę dwóch stóp, a stopy na których chodziły były tak śmiesznie stworzone, ze przypominały gęsie. Wszystkie krasnale nosiły długie brody i ubierały się zazwyczaj w szare płaszcze i kaptury. Krasnale te były bardzo płochliwe i pokazywały się ludziom jedynie przelotnie. I chociaż przy każdym spotkaniu serdecznie pozdrawiały człowieka, nie były takie dobre jak krasnale z kruczego kamienia (koło Lubawki). Pokazuje to następujący przypadek: pewnego pięknego jesiennego dnia, pewien rolnik pracował na swoim polu. Zbliżył się do niego krasnal. Zapragnął poślubić córkę gospodarza. Ten odpowiedział na pytanie bardzo szyderczo: czy mógłbyś ze swoimi szkaradnymi stopami prosić o rękę mej córki? Poza tym ona jest duża, a Ty jesteś zupełnym malcem!”. Na te słowa krasnal tak się rozgniewał, ze skoczył wysoko, wymierzył gospodarzowi porządnego policzka i natychmiast uciekł. Trwało dłuższą chwilę jak gospodarz doszedł znów do zmysłów i uprzytomnił sobie, co właściwie się stało. Przejęty poszedł zaraz do domu, mając złe przeczucia odnośnie córki. Okazało się, ze nigdzie nie można jej znaleźć, wszyscy szukali jej przez wiele dni. Ku wielkiemu bólowi i cierpieniu rodziców okazało się, że przepadła ona na zawsze. Czy porwał ją krasnal?

Na podstawie legend Wilhelma Patschowskyego (1856-1927).

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Przemysław Burchardt

Miejscowość Gorzeszów

Lokalizacja

58-400, Gorzeszów, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna