Ruiny zamku Radosno -dawna siedziba rycerzy rabusiów

Kategoria: zamki, pałace
Gmina: Mieroszów [obiekty]
Dodany przez: bt

Pochodzi z II poł. XIII w. Ruiny położone są na wysokości (770 m n.p.m.) na górze przy północnym brzegu zbocza Suchawy w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych, na południe od miejscowości Rybnica Leśna. Niegdyś wraz z twierdzami Rogowiec, Grodno i Nowy Dwór stanowił lokalną linię umocnień granicznych przy południowej granicy z Czechami. Uważa się, ze jedną z jego funkcji była obrona średniowiecznego szlaku handlowego przechodzącego w pobliżu zamku. Przypuszczalnie Radosno wybudował Bolko I, jednak uważa się też, że mogli postawić go Czesi aby był  przeciwwagą dla pobliskiej twierdzy Rogowiec.

Dojście do ruin zamku Radosno

Legendy
Istnieje legenda o czeskim rycerzu, który postanowił wybudować na szczycie wzniesienia zamek, którego wieża będzie wyższa od  wieży w zamku Rogowiec. Zebrał budowniczych ale tylko początkowo wszystko szło dobrze. Rycerz ciągle nie był zadowolony z wysokości wieży, ciągle nie mógł ze swojej wieży dostrzec wieży Rogowiec więc popędzał budowniczych. Ci natomiast szybko zaczęli mieć tego dość. Napięcie rosło i w końcu rycerz spadł  z niedokończonej wieży w przepaść. Niestety nie wiadomo, czy opętany obłędem sam skoczył, czy pomogli mu w tym wkurzeni chłopi. W każdym razie kolejny właściciel zamku wieżę rozebrał a kamienie kazał rozrzucić po zboczach góry.

Kolejna legenda to historia surowego ojca, właściciela zamku, który  chciał swoją córkę wydać za mąż jak najlepiej albo może wcale nie chciał jak wynika z działań, które podejmował. W związku z tym wszystkich starających się odrzucał. Kiedyś musiał jednak wyjechać w swoich sprawach ale przezornie rzucił klątwę na zamek i córkę, mianowicie mężem dziewczyny miał zostać tylko ten, kto dopasuje miecz do pozostawionej przez ojca pochwy. Wiadomo, miecz, bardzo nietypowy, zakrzywiony saraceński, zabrał ze sobą a pochwę ukrył na zamku. Sprytne. Nie wiadomo na czym ta klątwa miała polegać, ale zapewne wszyscy się bardzo  bali. I kiedy znalazł się rycerz, który postanowił pannę zdobyć, ograniczał się tylko do wysyłania korespondencji za pomocą sokoła i czekał na powrót ojca. A ten się przedłużał, aż wszyscy uznali, że po prostu przepadł. Niestety klątwa została. W pobliskiej wsi mieszkał pewien kowal, który był mądry, pracowity i zasłużył się miejscowemu księdzu. Ksiądz odwiedzał pannę na zamku więc łatwo odnalazł pochwę i przyniósł kowalowi, który wykuł pasujący do niej miecz. W ten sposób zdobył pannę, ale odmówił wspólnego zamieszkania na zamku. Para osiedliła się we wsi, zwanej teraz Kowalowa.

Pewne jest natomiast, że zamek był pierwszym, historycznym centrum osadniczym dla okolic Mieroszowa i służył utrwalaniu władzy zwierzchniej na bardzo słabo jeszcze zaludnionych terenach górskich. Około  XV wieku stał się  siedzibą rycerzy rabusiów i dlatego w 1443 roku został zniszczony przez mieszczan wrocławskich, wspieranych przez wojsko. W 1466 roku bracia Hans i Nikolaus von Schellendorf odbudowali zamek i sami zaczęli parać się rozbojami. W 1483 roku zamek przejęły wojska Macieja Korwina. W 1497 roku wrocławski starosta Georg von Stein z rozkazu czeskiego króla Władysława Jagiellończyka zdobył i zniszczył zamek. Od tego czasu zamek pozostaje w ruinie.

Miejscowość Rybnica Leśna

Lokalizacja

58-352 , Rybnica Leśna, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna