Schronisko Andrzejówka

Gmina: Mieroszów [obiekty]
Dodany przez: bt

Przełęcz Trzech Dolin to zimowe centrum sportów narciarskich Gminy Mieroszów. W okolicy schroniska „Andrzejówka” usytuowanych jest kilka wyciągów oraz sieć tras biegowych. Korzystają z nich głównie mieszkańcy całego powiatu wałbrzyskiego oraz goście z pobliskich Czech. Samo schronisko oddano do użytku w 1933 roku.
Schronisko zostało oddane do użytku 21 października 1933 przez towarzystwo turystyczne z Wałbrzycha WGV oraz jego prezesa, aptekarza Andreasa Bocka. Nazwa schroniska nawiązuje więc do imienia inicjatora - Andreasbaude. Schronisko wybudowano według projektu F.W. Kronke, odpowiadało ono potrzebom rozwijającej się ówcześnie modzie na turystykę pieszą. Był to  bardzo nowoczesny obiekt wyposażony we wszystkie instalacje. Po otwarciu było tu 220 miejsc gastronomicznych w 3 salach jadalnych oraz 25 miejsc noclegowych Nocleg kosztował 1,75 - 2,25 marki. Pierwszymi właścicielami było małżeństwo O. i M. Rubartsch - szynkarze spod Dusznik.
-W 1936 przez dwa tygodnie mieszkała w „Andrzejówce” królowa holenderska Wilhelmina z córką księżną Julianą. Zachwycona serwowanymi tu posiłkami uhonorowała miejscowego kucharza tytułem „kucharza królewskiego”.
-W 1944 obiekt zajęły władze nazistowskie i przekazały Hitlerjugend, jako miejsce odpoczynku i szkolenia. W styczniu 1945 przejął je Wehrmacht na siedzibę grupy obrony przeciwlotniczej.
-W maju 1945 rodzina Rubartsch opuściła obiekt, który przejęło Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego jako dom kolonijny, a w 1948 wałbrzyski oddział PTT i  nadal służył jako miejsce organizowania kolonii. Oficjalne otwarcie jako schroniska PTTK następuje w 1953 - obiektowi nadano imię Mirosława Krajewskiego, jednak ta nazwa nie przyjeła się wśród turystów. W 1955 zaadaptowano sąsiedni budynek jako część noclegową i zwiększono w ten sposób liczbę miejsc do 100 - obecnie ten drugi budynek jest opuszczony i nie używany i popada w ruinę.
-W 1968 obok „Andrzejówki” powstały pierwsze wyciągi narciarskie, a w 1978 odbył się pierwszy Bieg Gwarków. W 1981 na ścianie schroniska odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci znakarza Jerzego Cholewickiego.
Schronisko nadal zajmuje wysokie miejsca w rankingach schronisk górskich PTTK, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej - w 2013 roku, w trzeciej edycji, zajęło pierwsze miejsce. (za wikipedia)

Miejscowość Rybnica Leśna

Lokalizacja

Rybnica Lesna, Mieroszów 27, , 58-350 , Mieroszów

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna