Domki Tkaczy 12 Apostołów

Kategoria: muzeum
Gmina: Lubawka [obiekty]
Dodany przez: bt

Niezwykły zabytek architektury drewnianej. Wybudowane w 1707 r przez opata Dominika Greyera dla sprowadzonych z Czech tkaczy. Obecnie można oglądać 11 domków. Dwunasty „Judasz” został całkowicie zniszczony w pożarze. W tych domkach  w XVIII i XIX w. wyrabiano a następnie sprzedawano w rynkowych podcieniach wyroby z lnu.  Ciekawe jest to, że niektóre z domków są do dziś zamieszkiwane.

Domy pełniły funkcję warsztatów tkackich oraz mieszkalne dla rzemieślników. Położenie zespołu nie jest przypadkowe albowiem do wyrobu płótna niezbędne są odpowiednie warunki. Przepływający strumień na tyle domów pozwalał na moczenie surowego płótna, a południowy stok pozwalł na jego suszenie oraz bielenie. Konieczny do bielenia potaż był uzyskiwany z drewna bukowego, pochodzącego z pobliskich lasów.

Niezwykłość architektury zespołu wynika z tego, iż jest to zwarty rząd drewnianych domów z podcieniami gdzie każdy z nich wspiera się na trzech słupach. Stromy dwuspadowy dach pokryty jest gontami, a ściany połączone w narożach na jaskółczy ogon zbudowane są z belek w konstrukcji wieńcowej. Każdy z domów zbudowany jest na rzucie prostokąta o wymiarach 7,5x15 m. Mimo niewielkich rozmiarów były to funkcjonalne izby. Wnętrze składa się z sieni, kuchni, małego pomieszczenia gospodarczego oraz izby głównej o powierzchni ok. 40 m2, która była miejscem życia i pracy tkacza. Stały tam zazwyczaj dwa krosna oraz inny sprzęt niezbędny do wyrobu płótna. Drugie piętro to strych, magazyn surowców oraz gotowego materiału.

W domku nr. 13 działa galeria rękodzieła i odzieży tkackiej i oferuje wystawę artystyczną wyrobów z materiałów ekologicznych tzw. Ekomuzeum oraz wystawę produktów lokalnych Ziemi Kamiennogórskiej.

Po lekcji historii możemy odpocząć w jednym z domów, w którym znajduje się kawiarenka. To tutaj skosztujemy lokalnego wyrobu tzw. Bomby Apostołów.

Pod nr 15 mieści się siedziba Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego i okolic. Jest to izba muzealna w której organizuje się warsztaty  tkackie dla dzieci i dorosłych. Zrekonstruowana dawna izba tkacka pozwala na zapoznanie się z historią oraz tradycją tkactwa lnu, a także na odbycie skróconego kursu tradycyjnego tkactwa. Tutaj znajduje się również punkt informacji turystycznej, w którym można zasięgnąć informacji i otrzymać materiały informacyjne.

Miejscowość Chełmsko Śląskie

Lokalizacja

Sądecka 17, 58-407, Chełmsko Śląskie, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna