Zbiornik Bukówka

Kategoria: przyroda
Gmina: Lubawka [obiekty]
Dodany przez: bt

Tereny wokół  zbiornika Bukówka to niezwykle urokliwe miejsce. To jezioro z trzech stron porastają lasy. Widoki z zapory czy brzegów zbiornika, szczególnie podczas zachodów słońca zapierają dech w piersiach. Po dwóch tronach akwenu wznoszą się  góry: Zadzierna i Zameczek, co powoduje warunki do powstawania wiatru. Powinno to sprzyjać uprawianiu sportów wodnych. Póki co miejsce to nie posiada odpowiedniej infrastruktury turystycznej. Mimo, że  szczególnie w lecie wykorzystywany jest jako kąpielisko, nie posiada typowych plaż, zorganizowanego ratownictwa itp. Obecnie jednak realizowany jest  projekt modernizowania brzegów akwenu do użytku turystycznego.

Obecnie tereny wokół zbiornika to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej.

 „Bukówka” jest zbiornikiem zaporowym. Znajduje się 10 km od Kamiennej Góry. Jest dzierżawiona przez PZW. Ma powierzchnie 199 ha.  I głębokość ok 27 m. Zbiornik ten posiada dwie tamy. Powstał w latach 1903−1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory. W latach 1978-1989 wybudowano na zachodniej stronie zbiornika boczną zaporę, osłaniającą Miszkowice. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych 537, 10 m n.p.m. Zbiornik doskonale spełnił swoją funkcję powodziową, ponieważ I falę z lipca 1997 r. zredukował o 87,1%. Upust denny, czyli dwie rury średnicy 1200 mm każda, może zrzucać 37 m³/s wody.

 

Dla wędkarza

Na „Bukówce” wyróżniamy trzy główne brzegi: od Miszkowic, od Paprotek i od Bukówki.

 Miszkowice - dno jest kamieniste i jednocześnie z jednocześnie jest największą głębokością - 6 m. Dalej dno kamieniste przechodzi dno usłane mułem. Głębokość się zmniejsza. Na koniec dno jest muliste i tu jest najpłycej od 05-1,5 m.

 Paprotki - brzeg głównie turystyczny. Na całym tym brzegu występują bardzo zróżnicowane głębokości, czyli od ok. 2 m zaczynając, poprzez 8 m przy końcu brzegu, aż pod główną tamę, gdzie głębokość sięga 16 m. Dno - dominuje piasek, dopiero przy głównej tamie przechodzi w dno kamieniste.

Bukówka - brzeg najgłębszy Dno spadziste. Średnia głębokość wynosi tu ok. 6 m. Przy końcu brzegu dno zaczynają pokrywać obfite glony i wodorosty, występuje wiele ryb.

 Na Bukówce da się łowić wszystkimi metodami: na grunt lub feeder – od Miszkowic i Paprotek, na spławik – od Miszkowic i na spinning – od Paprotek i Bukówki.

Według przekazów na Bukówce złowiono kiedyś 180 cm szczupaka!

Miejscowość Bukówka

Lokalizacja

58-420, Bukówka, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna