Rzeźby w parkach

Kategoria: pomnik, rzeźby
Gmina: Szczawno Zdrój [obiekty]
Dodany przez: Super User

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku do parków Szczawna Zdroju powrócił zwyczaj przyozdabiania ich małą architekturą parkową. Na przestrzeni lat zmieniało się ich położenie, jakby dopasowywano je do otoczenia. Tak jest choćby z rzeźbą „Pani róż” dłuta Jerzego Koczewskiego, która trafiła do Szczawna w 1985 r. Wysoka, bo posiadająca rozmiary 240 m rzeźba z marmuru szydłowieckiego miała być powrotem do rozbudowy plenerowej galerii parkowej. Dziś ta potężnych rozmiarów rzeźba stoi nieco ukryta, na obrzeżach parku Zdrojowego na tle Zakładu Przyrodoleczniczego.
W tym samym parku znajduje się też rzeźba majestatycznie leżącego na cokole psa. To kopia, oryginał trafił do zamku brzeskiego. Ale i kopia cieszy spacerowiczów chyba najbardziej.
Kolejna rzeźba o wysokości 340 cm to Noemi dłuta Mieczysława Woltera wykonana została w 1974 r. W parku imienia Henryka Wieniawskiego nie może zabraknąć jego popiersia. W górnej części parku z piaskowca w 1966 r. powstało popersie Mistrza dłuta Bogdana Hofmana. Kolejna, bardziej współczesna rzeźba skrzypka znajduje się już poza obrębem parku, nieopodal pięknego budynku kawiarni Bohema i Teatru Zdrojowego. W pobliżu miejsca, gdzie znajduje się popiersie Wieniawskiego jest kawiarnia Legenda, a na jej murku cykl rzeźbiarski „Wiewiórki”, które wykonała Krystyna Pławska-Jackiewicz w 1976 r. z ceramiki szkliwionej.
W Parku Szwedzkim poza niekompletnym już pomnikiem ku czci poległych w I wojnie światowej, znaleźć można kilka charakterystycznych dla lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku rzeźb plenerowych. Jest tu pomnik „Macierzyństwo” Barbary Zbrożnej z 1976 r. czy rzeźba Sole In Vitus III Grażyny Roman z tego samego roku.

Miejscowość Szczawno Zdrój

Lokalizacja

58-310, Szczawno-Zdrój, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna