Pałac Ciechanowice, niegdyś dwór obronny

Kategoria: zamki, pałace
Gmina: Marciszów [obiekty]
Dodany przez: bt

Najświeższe zdjęcia z 5 czerwca 2019 roku

Od 2010 roku trwa remont pałacu. Na pierwszym piętrze jest 570 metrów fresków z XVI wieku. W jednym z pomieszczeń odkryty został poczet cesarzy rzymskich (datowany na 1588 rok). Do odnowienia pozostały jeszcze dwie sale. W kuchni zachowały się sklepienia z malowidłami. Jedyny mebel pochodzący z pałacu to zegar, który znajduje się w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Pozostałe elementy wystroju są wyszukiwane i odnawiane.
W piwnicach widać fundamenty pierwotnego dworu obronnego, który najprawdopodobniej spłonął.
Odtworzony został park o powierzchni 7 hektarów. Składają się na niego ogrody: włoski, francuski i angielski. Wśród wiekowych drzew (najstarsze ma 350 lat) widać altanki, scenę.
Powstał również kaplica Matki Bożej Brzemiennej.

Dokładna data udostępnienia obiektu nie jest jeszcze znana. Będzie miał on charakter muzealny. Do zwiedzania udostępnione mają być ogrody i wnętrza.

Oryginalny opis

Renesansowy zamek przebudowany na pałac , otoczony parkiem – w chwili obecnej trwają prace remontowe nad przebudową na ośrodek rekreacyjno- wypoczynkowy. W czasie prowadzonych prac renowacyjnych odkryte zostały freski o bardzo dużym znaczeniu kulturalno-historycznym, są to cenne malowidła z okresu renesansu i baroku. Wokół otoczonej fosą budowli zachował się park ze starodrzewem.
Pierwotnie był to renesansowy zamek otoczonym fosą, przez którą przerzucono kamienny most. W początkach XVIII w. zamek wodny gruntownie przebudowano. Kolejnej rozbudowy dokonał Fryderyk Bernard von Pritzwitz w roku 1846. Zgodnie z panującą wówczas modą założył tu park krajobrazowy. Pałac jest budowlą jednopiętrową, blokową, krytą dachem dwuspadowym z facjatą w osi głównej. Od pn.-zach. znajduje się oszklona weranda. Siedmioosiowa fasada główna ozdobiona jest pilastrami kompozytowymi. Zachował się portal ozdobny z I poł. XVIII w. wspierający balkon o fantazyjnej linii. Okna w obramowaniach z piaskowca. Boczne elewacje 4–osiowe, zaś tylną zdobią płaskie lizeny w narożach. We wnętrzu zachowały się stiukowe sklepienia, plafony fasetowe, boazerie. Powstały w I poł. XIX w. park krajobrazowy założony był na rzucie trójkąta. Otaczał go kamienny mur wsparty na cokołach, z których kilka zachowało się. Fosę i pobliski staw włączono do zespołu ogrodu paradnego. Po II wojnie światowej pałac mieścił sierociniec. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci staw i fosę zasypano oraz rozebrano kamienny most. Z dawnego parku przypałacowego pozostały skupiska ciekawej roślinności, kępy drzew, a wśród nich: stare buki, lipy drobnolistne, jodły (zielona i olbrzymia), sosny, limba. Grupa lip jest pozostałością dawnej alei biegnącej groblą fosy. Obecnie pałac jest prywatną własnością. W przyszłości ma powstać tam ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy.

 

Dolnośląskie pałace czarują swoją urodą i są odwiedzane przez wielu turystów. W powiecie kamiennogórskim nie przetrwało ich wiele. Jeden z nich, Pałac w Ciechanowicach, to kandydat na perełkę turystyczną. Położony jest  pomiędzy Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, a Górami Ołowianymi.  Pałac jest prywatną własnością. Właściciel dokłada wszelkich starań, by przywrócić mu dawny blask. Jednak największą niespodzianką tego pałacu są odkryte podczas remontu bezcenne polichromie ścian i sufitów. Malowidła te swoją rangą historyczną i artystyczną dorównują wawelskim freskom. Dlatego też w przyszłości  pałac w Ciechanowicach będzie jednym z najcenniejszych obiektów architektonicznych tych terenów.

Wiele pracy włożono w przypałacowe ogrody. Obecnie podzielono je na część włoską, francuską i angielską. I chociaż pałac nadal jest niedostępny dla zwiedzających, przypałacowe ogrody miały swoją premierę w 2017 r podczas wydarzenia Krajobraz dziedzictwa Dziedzictwo krajobrazu.

 

Miejscowość Ciechanowice

Lokalizacja

58-410, Ciechanowice, Dolnośląskie, Poland

Zapytaj o obiekt

Komentarze

tablica informacyjna